
Odszkodowanie za błąd medyczny/błąd lekarski





- pomylenie zakresu zabiegu
- niewłaściwa opieka medyczna
- niezdiagnozowanie nowotworu
- niezdiagnozowanie złamania
- odmowa udzielenia świadczenia medycznego
- szkody okołoporodowe
- zakażenia szpitalne (sepsa, WZW, gronkowiec)
- pozostawienie ciała obcego w organizmie pacjenta (np. kompresów, narzędzi i materiałów chirurgicznych),
- niewłaściwe podanie leku
- usunięcie, amputacja niewłaściwie wykonane
- niewłaściwa opieka medyczne


Odpowiedzialność w sprawach o odszkodowania za błąd medyczny obejmuje ubezpieczenie OC placówki/lekarza.
W Polsce odszkodowania za błąd medyczny można dochodzić od lekarza, szpitala lub ubezpieczyciela.
Zgodnie z prawem, odpowiedzialność za błąd medyczny popełniony przez lekarza, odpowiedzialny jest lekarz lub/i szpital/placówka medyczna w której doszło do szkody.
Szpital i lekarz są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej (OC).

- Odszkodowanie jednorazowe – jednorazowa kwota stanowiącą odszkodowanie lub poszkodowany może żądać zwrotu wszystkich kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją, domagać się zwrotu kosztów poniesionych z konieczności przystosowania domu do osoby niepełnosprawnej oraz wszelkie koszty związane z transportem
- Odszkodowanie jednorazowe – jeśli poszkodowany musiał zrezygnować z pracy zawodowej i potrzebuje przeszkolenia do innego zawodu
- Renta uzupełniająca – która ma pokryć różnicę między zarobkami uzyskiwanymi przed i po błędzie lekarskim
- Renta z tytułu zwiększonych potrzeb – gdy poszkodowany wymaga stałej opieki medycznej, rehabilitacji czy zakupu leków.





Błąd medyczny i błąd lekarski – czym się różnią? Najprościej można to ująć w ten sposób, że jeden zawiera się w drugim. Inaczej rzecz ujmując – każdy lekarz wykonuje zawód medyczny, ale nie każda osoba wykonująca zawód medyczny jest lekarzem.
Błąd lekarski może popełnić jedynie lekarz, natomiast za błąd medyczny odpowiadać może także pracownik medyczny, jakim jest np. pielęgniarka, technik stomatologiczny, ratownik medyczny itp


W przypadku, gdy pacjent zmarł na skutek błędu, osoby bliskie mogą ubiegać się o zwrot kosztów leczenia oraz pokrycie kosztów pogrzebu. Mają prawo dochodzić odszkodowania. Jeśli zmarły płacił alimenty można żądać renty alimentacyjnej.
Bliscy (także osoby spoza rodziny, które były np. w związku partnerskim z poszkodowanym) mają prawo do zadośćuczynienia pieniężnego, które jest wypłacane jednorazowo. Tego rodzaju rekompensata ma pomóc rodzinie zmarłego w trudnych dla niej chwilach oraz zmniejszyć ból i krzywdy.